logotype
image1 image1 image1

Aktualności

Częściowe zaćmienie Słońca 10.06.

W dniu dzisiejszym miało miejsce niezwykłe zjawisko - częściowe zaćmienie Słońca. Do zjawiska tego dochodzi wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawiają się w jednej linii kierunku obserwacji z naszej planety. Ostatni raz tak spektakularne widowisko mogliśmy obserwować 6 lat temu. Na kolejne poczekamy do 2026 r.

Im dalej na północ, tym większa była maksymalna faza zaćmienia (od około 14% na południu, do 26% na północy). W Polsce najwcześniej zaćmienie rozpoczęło się w jej północno-zachodniej części o godzinie 11.38, natomiast najpóźniej po 12.00, w Bieszczadach.

Zaćmienie trwało około dwie godziny. Aby je zobaczyć można było posłużyć się różnymi przyrządami - specjalnymi okularami do obserwacji zaćmień Słońca, folią mylarową albo domowymi sposobami, tj. mocno zadymioną szybą, zdjęciem rentgenowskim, czy maską spawalniczą.

Możliwe było także wykorzystanie teleskopu wyposażonego w odpowiednie filtry lub rzutowanie obrazu Słońca ma ekran - na przykład na białą kartkę, albo ścianę. W takiej sytuacji nie patrzymy w okular teleskopu, a na rzutowany obraz.

Ostrzeżenie: nigdy nie patrz na Słońce przez teleskop lub lornetkę, jeśli nie są odpowiednio wyposażone do tego celu w stosowne filtry, w innym wypadku możesz trwale uszkodzić wzrok!

Również nasi uczniowie - Janek Horabik, Jakub Surma i Mateusz Surma włączyli się aktywnie w obserwacje tego wspaniałego zjawiska. Rezultat ich obserwacji można obejrzeć poniżej. Gratulujemy naszym uczniom wspaniałych wyników obserwacji!

 

Poniżej także zdjęcia z naszego zaprzyjaźnionego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.

 

 

2021  III LO  globbers joomla template

Zgodnie z definicją danych osobowych zawartą w Ogólnym Rozporządzeniu o Ochronie Danych Osobowych 2016/679 (RODO), wizerunek jest uznawany za daną osobową, dlatego też podlega ochronie na zasadach zawartych we wskazanym akcie prawnym. Jeżeli na stronie internetowej: http://www.3lo.bydgoszcz.pl oraz stronach jej podległych, znajduje się zdjęcie z Twoim wizerunkiem, zamieszczone wbrew Twojej woli prosimy o kontakt na adres email: zso03@edu.bydgoszcz.pl ze wskazaniem zdjęcia do usunięcia.

  
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk