logotype

Sławni absolwenci

Sławni absolwenci

169px-Leonard Pietraszak 2Leonard Pietraszak (ur. 6 listopada 1936 w Bydgoszczy) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza (1954) w Bydgoszczy. 19 czerwca 1959 zadebiutował jako aktor w teatrze, a rok później ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. W latach 1960–1962 był aktorem Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, a od 1962 do 1965 roku aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Następnie występował w teatrach warszawskich: w latach 1965–1971 w Teatrze Klasycznym, od sezonu 1971 do 1976 w Teatrze Komedii, a w latach 1977–2008 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza. Popularność przyniosły mu role w serialach telewizyjnych: wystąpił jako Krzysztof Dowgird w serialu Czarne chmury oraz jako doktor Karol Stelmach, przyjaciel głównego bohatera – inż. Stefana Karwowskiego w 40-latku. W 2002, podczas VII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. Jest mężem Wandy Majerówny. Podczas swojej kariery uzyskał wiele nagród i odznaczeń m.in


Nagroda Przewodniczącego Komitetu do Spraw Radia i Telewizji za całokształt twórczości telewizyjnej (1979)
Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1988)
Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2010)
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej (2000)
Medal im. J. Sulimy-Kamińskiego (2016)

 

Alicja Pęczak (ur. 13 stycznia 1970 roku w Bydgoszczy) - pływaczka, kilkudziesięciokrotna mistrzyni Polski seniorek, zdobywczyni 14 medali mistrzostw Europy, olimpijka z Barcelony, Atlanty i Sydney. Systematyczne treningi rozpoczęła w wieku 10 lat. Trenowała też jako licealistka - jest absolwentką III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy. W latach 1976 - 1988 była zawodniczką Astorii Bydgoszcz, podopieczną trenera Zygmunta Bilewicza. Na studia pojechała do Gdańska, na Akademię Wychowania Fizycznego, została wówczas zawodniczką AZS AWF Gdańsk. Uznana za najwszechstronniejszą zawodniczkę w historii polskiego pływania, startująca we wszystkich stylach pływackich. Posiadaczka ponad 300 medali. 82-krotna mistrzyni Polski seniorek z lat 1985 - 2000. 36-krotna rekordzistka Polski na dwudziestopięciometrowym basenie i 17-krotna na basenie pięćdziesięciometrowym. 14-krotna medalistka mistrzostw Europy, 5-krotna medalistka mistrzostw Świata, triumfatorka Pucharu Świata, medalistka Uniwersjady, olimpijka z Barcelony w 1992 roku, z Atlanty w 1996 roku i z Sydney w 2000 roku. Karierę sportową zakończyła w 2001 roku. Dziś jest doktorem nauk o kulturze fizycznej, nauczycielką wychowania fizycznego, ma uprawnienia trenerskie, prowadzi zajęcia z dziećmi we własnej szkole pływania "Alice Swim".

Danuta Michałowska (ur. 10 stycznia 1958 w Bydgoszczy)- artystka plastyk, pedagog. Absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Barbary Steyer w 1986. Poza nauczaniem plastyki w bydgoskich szkołach wszystkich stopni, uprawia malarstwo i rysunek. Jest także autorką projektów reklamowych, grafiki wydawniczej dla wydawnictw periodycznych oraz plakatów i aranżacji plastycznych. Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Przy ogromnej wrażliwosci kolorystycznej i zastosowaniu bogatej faktury, malarstwo artystki nawiązuje formą do najlepszych tradycji ekspresjonizmu.
Wystawy indywidualne
 
    1987 – "Nordiske stemninger" – Kultursenter Lovenstad (Norwegia)
    1989 – Malarstwo – Mały Salon Sztuki BWA – Bydgoszcz
    1989 – Malarstwo – Galeria PSP – Toruń
    1991 – "Kalendarz pogody" – Galeria "Kantorek" – Bydgoszcz
    1994 – "Kalendarz pogody" – Galeria "Lustro" – Mogilno
    1994 – "Trzy materie sztuki" – Galeria "A" – Starogard Gdański
    1996 – Malarstwo – Galeria "Kantorek" – Bydgoszcz
    1998 – Malarstwo – Galeria "Plamas" – Szubin
    1999 – Malarstwo – Galeria "Non fere" – Bydgoszcz
    1999 – Malarstwo – Teatr Polski – Bydgoszcz
    2004 – "Portret drzewa" – Galeria NAD BRDĄ przy WSG – Bydgoszcz
    2016 – "Drzewa, Drzewa, Drzewa" – Galeria Muzeum Wieży Ciśnień – Bydgoszcz
    2016 – "Pejzaż." – Pałac w Lubostroniu
    2016 – "Pejzaż, drzewa itp." – Galeria Muz w Toruniu

Piotr Michałowski (ur. 1955 w Bydgoszczy) - polski poeta, eseista, krytyk literacki i teatralny, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy. Ukończył filologię polską na UAM w Poznaniu oraz Podyplomowe Studium Bibliotekarskie na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktorat uzyskał na UAM w Poznaniu, a habilitację w Instytucie Badań Literackich PAN. W latach 1982–1993 pracował jako bibliotekarz, później został zatrudniony na Uniwersytecie Szczecińskim jako nauczyciel akademicki, teoretyk literatury współczesnej. Debiutował na łamach krakowskiego dwutygodnika „Student”. Artykuły, szkice i recenzje publikuje w czasopismach naukowych i literackich, jak: „Pamiętnik Literacki”, "Tekstualia", „Teksty Drugie”, „Polonistyka”, „Literatura na Świecie”, „Odra”. Jest współzałożycielem Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”, a także redaktorem serii Tablice w Wydawnictwie Forma. Mieszka w Szczecinie.
Książki naukowe:
    Miniatura poetycka (Szczecin 1999)
    Granice poezji i poezja bez granic (Szczecin 2001)
    Opracowanie i wstęp do wydanego w serii "Biblioteka Polska" poematu Tuwima Kwiaty polskie (Kraków 2004)
    Głosy, formy, światy. Warianty poezji nowoczesnej. Kraków 2008
    Mikrokosmos wiersza. Interpretacje poezji współczesnej Kraków 2012
    Narożnikowo, centralnie, pogranicznie. Szkice szczecińskie i europejskie. Szczecin 2014
Poezja
    Poemat w czerwieni (Poznań 1984, w drugim obiegu)
    Powidok powietrza (Szczecin 1994)
    Li(me)ryczny plan Szczecina (Szczecin 1998) zbiór limeryków
    Głosem prawie cudzym (z poezji okołokonferencyjnej) (Kraków 2004) pastisze
    Rytmy, albo wiersze na czas (Bydgoszcz 2007)
    Pierwowzory i echa (Od Kochanowskiego do Barańczaka). Kraków: "Miniatura", 2009. - 172 s.
    Cisza na planie (Szczecin 2011)

Marcin Pawłowski „Pawbeats”,  (ur. 23 maja 1990) – polski muzyk, kompozytor i aranżer, a także producent muzyczny. Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy. Twórca muzyki do pierwszej edycji talent show "Mam talent!". Napisał też muzykę do wszystkich występów zespołu akrobatycznego Melkart Ball, zwycięzców "Mam talent!". Autor muzyki pop, nagrał dwie płyty z Danielem "DKA" Kaczmarczykiem. W 2011 roku był głównym producentem i kompozytorem płyty Madoxa - La révolution Sexuelle wydanej w EMI Music Poland oraz współproducentem płyty Piha – Dowód rzeczowy nr 2.

 

Zofia Urbanyi-Krasnodębska - dyrygent symfoniczno-operowy i chórmistrz, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy.. Po rocznej pracy pianisty-solisty w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej (1954/55) i po dyplomie z fortepianu w klasie Lucjana Galona w PSM II st. w Bydgoszczy (1955), podjęła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Stanisława Wisłockiego (dyplom w 1961 r.). Już po II roku studiów wstąpiła do Teatru Wielkiego w Warszawie jako dyrygent chóru i asystent dyrygenta, a następnie chórmistrz - kierownik Wielkiego Chóru Mieszanego TW. W 1966 roku, założyła pod egidą Jeunesses Musicales Warszawski Zespół Madrygałowy I MUSICI CANTANTI (pierwszy w Polsce po wojnie tego typu zespół). W 1972 roku przeniosła się do pulpitu dyrygenckiego w Państwowej Operze we Wrocławiu. Jako etatowy dyrygent przygotowała tu w okresie 1972-1980 siedem samodzielnych premier operowych.Kontestując metody artystycznego kierowania Teatrem, odeszła z końcem sezonu 1979/80 z Opery Wrocławskiej, przenosząc się do Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, gdzie pracuje do chwili obecnej, pełniąc funkcję kierownika Katedry Chóralistyki i Prowadzenia Zespołów. Jest autorką utworów chóralnych do tekstów Norwida i Baczyńskiego. W 1986 roku stworzyła we Wrocławiu Chór Duszpasterstw Akademickich Szumiący Jesion i zainicjowała w 1988 roku działalność koncertową Chóru Akademii Muzycznej, który nazwała Feichtinum na cześć pierwszego rektora uczelni, ks. prof. Hieronima Feichta. W 1993 roku otrzymała z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Wałęsy tytuł profesora sztuki muzycznej. Otrzymała Nagrodę Ministra Kultury I stopnia (1991, 1993, 2002), i Ministra Edukacji Narodowej (2001, 2002), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2000), Nagrodę I stopnia Rektora Akademii Muzycznej (1997, 2001). Od 1977 roku figuruje w Who is Who in Music (Cambridge, Wlk.Brytania), w Who is Who in the World (Raleigh,USA), gdzie jest też członkiem Board of Governors w American Biographical Institute, w encyklopedii Współcześni Uczeni Polscy, w  "Kto jest Kim we Wrocławiu" etc. Jest Ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej i Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.

 

 

 To miejsce czeka na Ciebie!!!

puste

Alicja Pęczak (ur. 13 stycznia 1970 roku w Bydgoszczy) - pływaczka, kilkudziesięciokrotna mistrzyni Polski seniorek, zdobywczyni 14 medali mistrzostw Europy, olimpijka z Barcelony, Atlanty i Sydney. Systematyczne treningi rozpoczęła w wieku 10 lat. Trenowała też jako licealistka - jest absolwentką III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy. W latach 1976 - 1988 była zawodniczką Astorii Bydgoszcz, podopieczną trenera Zygmunta Bilewicza. Na studia pojechała do Gdańska, na Akademię Wychowania Fizycznego, została wówczas zawodniczką AZS AWF Gdańsk. Uznana za najwszechstronniejszą zawodniczkę w historii polskiego pływania, startująca we wszystkich stylach pływackich. Posiadaczka ponad 300 medali. 82-krotna mistrzyni Polski seniorek z lat 1985 - 2000. 36-krotna rekordzistka Polski na dwudziestopięciometrowym basenie i 17-krotna na basenie pięćdziesięciometrowym. 14-krotna medalistka mistrzostw Europy, 5-krotna medalistka mistrzostw Świata, triumfatorka Pucharu Świata, medalistka Uniwersjady, olimpijka z Barcelony w 1992 roku, z Atlanty w 1996 roku i z Sydney w 2000 roku. Karierę sportową zakończyła w 2001 roku. Dziś jest doktorem nauk o kulturze fizycznej, nauczycielką wychowania fizycznego, ma uprawnienia trenerskie, prowadzi zajęcia z dziećmi we własnej szkole pływania "Alice Swim".

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

2022  III LO  globbers joomla template

Zgodnie z definicją danych osobowych zawartą w Ogólnym Rozporządzeniu o Ochronie Danych Osobowych 2016/679 (RODO), wizerunek jest uznawany za daną osobową, dlatego też podlega ochronie na zasadach zawartych we wskazanym akcie prawnym. Jeżeli na stronie internetowej: http://www.3lo.bydgoszcz.pl oraz stronach jej podległych, znajduje się zdjęcie z Twoim wizerunkiem, zamieszczone wbrew Twojej woli prosimy o kontakt na adres email: zso03@edu.bydgoszcz.pl ze wskazaniem zdjęcia do usunięcia.

  
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk