logotype

Szkolne Koło Astronomiczne

Szkolne Koło Astronomiczne

Podczas naszych zajęć odkrywać będziemy zagadki Wszechświata poprzez obserwację nieba, rozmaite doświadczenia i ćwiczenia. Podczas naszych spotkań w tym roku szkolnym poznamy podstawy astronomii, dowiemy się skąd astronomowie czerpią informacje o gwiazdach, zbadamy naszą Galaktykę, a także poobserwujemy niebo przez teleskop.

Wszelkich informacji na temat spotkań koła udziela opiekun koła: Grzegorz Rycyk (kontakt przez e-Dziennik)

 

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych uczniów na dodatkowe zajęcia koła astronomicznego. Pierwsze spotkanie 26 września (czwartek) o godz. 16:15 w sali nr 15. Szczegółowych informacji udziela p. Grzegorz Rycyk.

 
IMG 20170224 164735 Small IMG 20170224 165505 Small

Przygotowania do konkursu Astro PI - wyślij swój program w Kosmos. Jest to międzynarodowy konkurs organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Nasi uczniowie przygotowują swój program konkursowy, który moĹźe zostać wysłany i uruchomiony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

IMG 20170224 165200 Small IMG 20170224 165210 Small

Praca z obrotowymi mapkami nieba, zapoznawanie się z wyglądem nocnego nieba w poszczególnych porach roku.

 

Bierzemy także udział w kampaniach:

  • kampanii EarthKAM (Earth Knowledge Acquired by Middle school students). Jest to program edukacyjny realizowany przez Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA, który umoĹźliwia społeczeństwu, szczególnie uczniom i nauczycielom, oglądanie Ziemi z perspektywy przestrzeni kosmicznej. Podczas misji EarthKAM uczniowie z całego świata mogą zamówić sobie zdjęcia konkretnych miejsc na Ziemi, nad którymi przelatywać będzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - ISS. Zdjęcia z poprzednich edycji dostępne są tutaj [link].

earthKAM

  • Projekt IASC (The International Astronomical Search Collaboration) jest projektem w duĹźej części edukacyjnym i skierowanym do młodzieĹźy w róĹźnym wieku oraz miłośników astronomii. Polega on na analizie przekazywanych pakietów zdjęć wykonanych w pewnych odstępach czasu przez 1.8-m Pan-STARRS telescope, który zlokalizowany jest na Hawajach. Analiza danych obserwacyjnych odbywa się poprzez pracę z programem Astrometrica, co znacząco ułatwia realizacje działań przez młodych naukowców-odkrywców. Dzięki projektowi moĹźna zasmakować w byciu naukowcem, a przy okazji odkryć rzeczywiste nowe obiekty Układu Słonecznego. KaĹźdego roku w akcji uczestniczy ponad 700 zespołów z 80 krajów świata. Od startu kampanii w 2006 roku uczestnicy odkryli juĹź ponad 1300 planetoid, przyczyniając się do lepszego zrozumienia i poznania głównego pasa planetoid, a takĹźe obiektów połoĹźonych poza orbitą Neptuna.
2022  III LO  globbers joomla template

Zgodnie z definicją danych osobowych zawartą w Ogólnym Rozporządzeniu o Ochronie Danych Osobowych 2016/679 (RODO), wizerunek jest uznawany za daną osobową, dlatego też podlega ochronie na zasadach zawartych we wskazanym akcie prawnym. Jeżeli na stronie internetowej: http://www.3lo.bydgoszcz.pl oraz stronach jej podległych, znajduje się zdjęcie z Twoim wizerunkiem, zamieszczone wbrew Twojej woli prosimy o kontakt na adres email: zso03@edu.bydgoszcz.pl ze wskazaniem zdjęcia do usunięcia.

  
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk